Kontaktai:

Tel. +370 612 51405

el. paštas statyb@gmail.com

Spalvas kursime patys ar patikėsime architektams

G.Valavičiūtė, architektė

Nuotrauka Gudelio IĮ "Būstodara"
 

Pasvarstykime ar Lietuvoje įprasta naudotis architekto ar dizainerio paslaugomis renkantis sienų spalvas? Manau sutiksite su manimi, kad vieni mielai naudojasi interjero specialistų paslaugomis ir moka už tai pinigus, o kiti mano, kad visą gyvenimą galima be to apsieiti.

Tačiau ar taip yra iš tiesų, kad civilizuotas žmogus už dizainą nori moka, nori ne? Kaip begalvotumėm, realybė yra tokia, kad kas kartą kai perkame butinį daiktą, pradedant sulčiaspaude ir baigiant automobiliu, sumokame ir tą kainos dalį, kuri buvo įskaičiuota už dizainą. Ne paslaptis, kad kuo rafinuočiau, prašmatniau, tuo brangiau. Taigi, įlipę į nuosavą automobilį, mėgaujamės tobulu, profesionalu sukurtu salonu, o grįžę namo, užsiimame kūryba ir sienas dažome patys. Ne vienas mano pašnekovas yra tvirtinęs, kad iš pirmo žvilgsnio galima pasakyti ar namai buvo kuriami su profesionalų pagalba ar tvarkėsi pats šeimininkas. Pasvarstykime kodėl taip atsitinka.

Pirma - patirtis
Visų pirma, rezultatą lemia patirtis. Dizaineriai žino, kad spalva gali būti tokia pat apgaulinga kaip ketinanti tekėti viliokė gražuolė. Iki vestuvių ji atrodo miela ir patraukli, bet kai tik parsivedi namo, ūmai atsiskleidžia jos prastas charakteris – ji tampa įnoringa ir viskuo nepatenkinta. Taip yra ir su spalva. Paletėje gražiai atrodančios spalvos, atsidūrusios interjere elgiasi iššaukiančiai, per daug erzina, alina nervų sistemą. Tuo tarpu spalvos, kurios paletėje atrodo nepatraukliai, namų aplinkoje elgiasi tausojančiai ir raminančiai. Taigi, profesionalai gerai išmano spalvų psichologiją ir charakterį.

Antra - profesionalumas
Antra, renkant spalvas, profesionalas visada įvertina patalpos specifiką ir charakterį. Tai lemia ne tik jos architektūrinės savybės, tokios kaip apšviestumas, patalpos tūris, geometrija, bet ir paskirtis. Neišskiriant funkcijos, atsiranda pavojus, kad visos būstas suvienodės, taps nykus, neįgaus charakterio. Pavyzdžiui viena įdomiausių  kūrybai patalpų yra miegamais. Ten žmogui reikia atpalaiduojančios, raminančios atmosferos arba priešingai - jaudinančios ir aistringos. Labai svarbu, kad būstas patenkintų žmogaus poreikį keisti gyvenimo ritmą, kuris yra geros savijautos sąlyga. Tokiai atmosferai sukurti ALCRO dažų dizainerė Li Edelkoort siūlo pačias tamsiausias spalvas, kurias panaudoti ryžtasi net ne visi profesionalai.

Trečia – šviesos poreikis
Trečia, dizaineris visada projektuoja spalvą derindamas su apšvietimu. Tai pagrindiniai elementai, lemiantys patalpos nuotaiką ir atmosferą, prancūzų vadinami ambience.  Kas dirba su šviesa, žino, koks tai svarbus ir sunkiai suvaldomas elementas. Pasaulyje garsūs ir gerai žinomi vardai, tokie kaip Pieteris Porteris, didžiuojasi kaip tik tuo, kad moka valdyti spalvą ir šviesą. Reikia įvertinti ne tik natūralios šviesos niuansus, bet suprojektuoti, tinkamai patrinkti dirbtinį apšvietimą, kuris ne tik apšviestų patalpą, leistų  nevaržomai dirbti ir ilsėtis, bet sužadintų naujus pojūčius ir išgyvenimus.
Taigi, kuriant namus nederėtų pamiršti, kad renkantis spalvas, įsileidžiame elementą, kuris visada bus šalia ir darys įtaką mūsų mintims, jausmams ir nuotaikai. Norime mes to ar ne, bet spalva turi savo charakterį ir nuolat su mumis kalba. Ko gero sutiksite su manimi, kad maloniausias pokalbis būna tada, kai jis laiku, temoje ir suteikia džiaugsmą.

Gitana Valavičiūtė

ALCRO nuotraukos

Dekoro meistrai ©
Be išankstinio sutikimo draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu puslapyje pateiktą tekstinę ir vaizdinė informaciją.